make 3.79.1 - en to he translation catalogue (171 entries)

en: attempt to use unsupported feature: `%s'
he: ����� ������ `%s' ������ ����� �����

en: touch archive member is not available on VMS
he: VMS ������ ������� ��� �� ���/����� ������ ����� ���

en: touch: Archive `%s' does not exist
he: ���� ���� `%s' ������ ���� :touch

en: touch: `%s' is not a valid archive
he: ���� ������ ���� ���� `%s' :touch

en: touch: Member `%s' does not exist in `%s'
he: `%s' ��� ���� ���� `%s' ������ :touch

en: touch: Bad return code from ar_member_touch on `%s'
he: `%s' ���� ����-�� ��� ������ ar_member_touch :touch

en: lbr$set_module failed to extract module info, status = %d
he: %d ����� ,lib$rset_module �"� ����� �� ���� ������ �����

en: lbr$ini_control failed with status = %d
he: %d ����� �� ���� lbr$ini_control

en: unable to open library `%s' to lookup member `%s'
he: (`%s' �����) `%s' ��� ���� ����� ������ ����

en: *** Break.
he: *** Break. ***

en: *** [%s] Archive member `%s' may be bogus; not deleted
he: *** [%s] ����� �� ;����-���� ����� ���� `%s' ������ ��� ***

en: *** Archive member `%s' may be bogus; not deleted
he: *** ����� �� ;����-���� ����� ���� `%s' ������ ��� ***

en: *** [%s] Deleting file `%s'
he: *** [%s] `%s' ���� ���� ***

en: *** Deleting file `%s'
he: *** `%s' ���� ���� ***

en: Recursive variable `%s' references itself (eventually)
he: (��� �� �����) ����� ������� ���� `%s' �������� �����

en: unterminated variable reference
he: ����� ������� ���� ������ ������

en: Commands were specified for file `%s' at %s:%lu,
he: ,`%s' ���� ���� ������ ����� %s ����� %lu �����

en: Commands for file `%s' were found by implicit rule search,
he: ,�������-���� ������ ����� �"� ����� `%s' ���� ���� ������

en: but `%s' is now considered the same file as `%s'.
he: .���� ����� ��� ������ `%s' ��� `%s' �� �����

en: Commands for `%s' will be ignored in favor of those for `%s'.
he: .`%s' ���� ��� �� ������ `%s' ���� ������

en: can't rename single-colon `%s' to double-colon `%s'
he: `%s' ������ ���������� `%s' ������ ���������� ����� ���� ��

en: can't rename double-colon `%s' to single-colon `%s'
he: `%s' ������ ���������� `%s' ������ ���������� ����� ���� ��

en: *** Deleting intermediate file `%s'
he: *** `%s' ������ ���� ���� ***

en: %s: Timestamp out of range; substituting %s
he: ����� ����� ���� ����� ,%s �� ���� ����� �� %s-� �����

en: Current time
he: ����� ����

en: non-numeric first argument to `word' function
he: ���� ���� `word' ��������� ����� �������

en: first argument to `word' function must be greater than 0
he: ����� ����� ���� `word' ��������� ����� �������

en: non-numeric first argument to `wordlist' function
he: ���� ���� `wordlist' ��������� ����� �������

en: non-numeric second argument to `wordlist' function
he: ���� ���� `wordlist' ��������� ��� �������

en: Cleaning up temporary batch file %s
he: `%s' ���� batch ���� ����

en: unterminated call to function `%s': missing `%c'
he: `%s' �������� ������ `%c' ���

en: %s: option `%s' is ambiguous
he: %s ����� ���� �����-�� ���� `%s' ������

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
he: %s ����� ���� ������� ���� ���� `--%s' ������

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
he: %s ����� ���� ������� ���� ���� `%c%s' ������

en: %s: option `%s' requires an argument
he: %s ����� ���� ������� ����� `%s' ������

en: %s: unrecognized option `--%s'
he: %s ����� ���� `--%s' �����-���� ������

en: %s: unrecognized option `%c%s'
he: %s ����� ���� `%c%s' �����-���� ������

en: %s: illegal option -- %c
he: %s: ����-���� ������ -- %c

en: %s: invalid option -- %c
he: %s ����� ���� ���� ������ -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
he: %s: ������� ����� ������ -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
he: %s ����� ���� �����-�� ���� `-W %s' ������

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
he: %s ����� ���� ������� ���� ���� `-W %s' ������

en: Looking for an implicit rule for `%s'.
he: .`%s' ���� �����-���� ��� ����

en: Looking for archive-member implicit rule for `%s'.
he: .`%s' ���� ������ ����� �����-���� ��� ����

en: Avoiding implicit rule recursion.
he: .������-���� �������� ����

en: Trying pattern rule with stem `%.*s'.
he: .`%.*s' ���� �� ����� ��� ����

en: Rejecting impossible implicit prerequisite `%s'.
he: .������-���� ����� ���� `%s' ������-���� ��� ����� ����

en: Rejecting impossible rule prerequisite `%s'.
he: .������-���� ����� ���� `%s' ��� ����� ����

en: Trying implicit prerequisite `%s'.
he: .`%s' ������-���� ��� ����� ����

en: Trying rule prerequisite `%s'.
he: .`%s' ��� ����� ��� ����

en: Found prerequisite `%s' as VPATH `%s'
he: `%s' ��� ������ VPATH `%s' �����

en: Looking for a rule with intermediate file `%s'.
he: .`%s' ���� ���� �� ��� ����

en: *** [%s] Error 0x%x (ignored)
he: *** [%s] 0x%x ����� ������� ***

en: *** [%s] Error 0x%x
he: *** [%s] 0x%x ���� ***

en: [%s] Error %d (ignored)
he: [%s] %d ����� �������

en: *** [%s] Error %d
he: *** [%s] %d ����

en:  (core dumped)
he:  (core ����� ���� ������ ����)

en: *** Waiting for unfinished jobs....
he: *** ...������� ���� ������� �����

en: Live child 0x%08lx (%s) PID %ld %s
he: ��� 0x%08lx (%s) PID=%ld %s ��-�����

en:  (remote)
he: (������)

en: Reaping losing child 0x%08lx PID %ld %s
he: ������ 0x%08lx PID=%ld %s ��-����� ����

en: Reaping winning child 0x%08lx PID %ld %s
he: ������� 0x%08lx PID=%ld %s ��-����� ����

en: Cleaning up temp batch file %s
he: `%s' ���� batch ���� ����

en: Released token for child 0x%08lx (%s).
he: .����� 0x%08lx (%s) ��-����� ���� �������

en: 
    Counted %d args in failed launch
he: 
    ����� ������ ���� ��������� %d

en: Putting child 0x%08lx (%s) PID %ld%s on the chain.
he: .������ ������ 0x%08lx (%s) PID=%ld %s ��-����� ����

en: Obtained token for child 0x%08lx (%s).
he: .0x%08lx (%s) ��-����� ���� ������ �����

en: cannot enforce load limits on this operating system
he: �� ������ ���� ������ ����� ���� ��

en: %s: Command not found
he: ����� �� �� ����� :%s

en: %s: Shell program not found
he: ����� �� shell ����� :%s

en: Creating temporary batch file %s
he: `%s' ���� batch ���� ����

en: %s (line %d) Bad shell context (!unixy && !batch_mode_shell)
he: (!unixy && !batch_mode_shell) shell-mode ������ ���� :%s ���� �� %d ����

en: Options:
he:                                              :��������

en: empty string invalid as file name
he: ���� ��� ������ ���� ���� ������

en: unknown debug level specification `%s'
he: ������ ������ ���� �� `%s' ����-���� ������

en: %s is suspending for 30 seconds...
he: .����� 30 �� %s ������

en: done sleep(30). Continuing.
he:  �������

en: Makefile from standard input specified twice.
he: .��� ���� ���� ���� ���� ��� ����� Makefile

en: Parallel jobs (-j) are not supported on this platform.
he: .�� ������ ���� ���� (-j) ������ �����

en: Resetting to single job (-j1) mode.
he: .(-j1) ����� ����� ������ ������

en: internal error: multiple --jobserver-fds options
he: ������ --jobserver-fds ������� :������ ���� ����

en: internal error: invalid --jobserver-fds string `%s'
he: --jobserver-fds ������� `%s' ����� ������ :������ ���� ����

en: warning: -jN forced in submake: disabling jobserver mode.
he: jobserver ���� ���� ;-jN ����� Make-�� :�����

en: warning: jobserver unavailable: using -j1.  Add `+' to parent make rule.
he: .Make �� ��� ���� `+' ���� .-j1-� ����� ����� ;���� ���� jobserver :�����

en: Updating makefiles....
he: ...makefile ���� �����

en: Makefile `%s' might loop; not remaking it.
he: .���� ������� ���� ;�������� ����� ����� ���� `%s' Makefile

en: Failed to remake makefile `%s'.
he: .`%s' makefile �� ����-������ ����

en: Included makefile `%s' was not found.
he: .���� �� `%s' ����� makefile

en: Makefile `%s' was not found
he: ���� �� `%s' Makefile

en: Couldn't change back to original directory.
he: .������� ������ ����� ���� ��

en: No targets specified and no makefile found
he: makefile ���� ����� ��� ����� ���� ���

en: No targets
he: ����� ���

en: Updating goal targets....
he: ...��� ����� �����

en: warning:  Clock skew detected.  Your build may be incomplete.
he: .���� �� ����� ����� ����� .���� ����� ������ :������

en: Usage: %s [options] [target] ...
he: %s [��������] [����] ...  :����� ����

en: the `-%c' option requires a positive integral argument
he: ������ ��� ������� ����� `-%c' ������

en: virtual memory exhausted
he: ��������� ������ ����

en: Reading makefiles...
he: ...makefile ���� ����

en: invalid syntax in conditional
he: ���� �� ���� �����

en: extraneous `endef'
he: ����� `endef'

en: empty variable name
he: ��� ����� ��

en: empty `override' directive
he: ���� `override' �����

en: invalid `override' directive
he: ����� `override' �����

en: commands commence before first target
he: ������ ���� ���� ������� ������

en: missing rule before commands
he: ������ ��� ��� ������

en: missing separator%s
he: %s����� ���

en:  (did you mean TAB instead of 8 spaces?)
he: (?������ 8 ����� TAB-� ������� ���)

en: missing target pattern
he: ���� ����� ���

en: multiple target patterns
he: ������ ���� ������

en: target pattern contains no `%%'
he: `%%' ��� ���� �����

en: missing `endif'
he: ��� `endif'

en: Extraneous text after `endef' directive
he: `endef' ����� ���� ����� ����

en: missing `endef', unterminated `define'
he: ���� ��� `define' ����� ,��� `endef'

en: Extraneous text after `%s' directive
he: `%s' ����� ���� ����� ����

en: extraneous `%s'
he: ����� `%s'

en: only one `else' per conditional
he: ���� ��� ���� `else' �� ����

en: mixed implicit and static pattern rules
he: �������-����� ������ ����� ���� �� �����

en: mixed implicit and normal rules
he: �������-����� ������ ����� �� �����

en: target `%s' doesn't match the target pattern
he: ���� ����� �� ����� ���� `%s' ����

en: target file `%s' has both : and :: entries
he: :: ��� : ���� �� ����� �� `%s' ���� �����

en: target `%s' given more than once in the same rule.
he: .��� ����� ��� ���� ���� ������ `%s' ����

en: warning: overriding commands for target `%s'
he: `%s' ���� ���� ������ ���� :������

en: warning: ignoring old commands for target `%s'
he: `%s' ���� ���� ������ ������� ����� :������

en: warning: NUL character seen; rest of line ignored
he: ����� ����� ���� ;NUL �� ����� :�����

en: Nothing to be done for `%s'.
he: .`%s ���� ����� �� ���

en: `%s' is up to date.
he: .����� ��� `%s'

en: Pruning file `%s'.
he: .`%s' ���� ������ ��� ����

en: %sNo rule to make target `%s'%s
he: %s`%s'%s ���� ������ ����� ���

en: %sNo rule to make target `%s', needed by `%s'%s
he: %s������� ����� ��� �� ,`%s' ����� `%s'%s ����

en: Considering target file `%s'.
he: .`%s' ���� ���� ����

en: Recently tried and failed to update file `%s'.
he: .`%s' ���� ������ ������� ������ ���� ��

en: File `%s' was considered already.
he: .��-���� ���� ��� `%s' ����

en: Still updating file `%s'.
he: .`%s' ���� ����� �����

en: Finished updating file `%s'.
he: .`%s' ���� ����� ������

en: File `%s' does not exist.
he: .���� ���� `%s' ����

en: Found an implicit rule for `%s'.
he: .`%s' ���� �����-���� ��� �����

en: No implicit rule found for `%s'.
he: .`%s' ���� �������-���� ����� ����� ��

en: Using default commands for `%s'.
he: .`%s' ���� ���� ����� ������� �����

en: Circular %s <- %s dependency dropped.
he: .%s <- %s ������ ���� �����

en: Finished prerequisites of target file `%s'.
he: .`%s' ���� ���� �� ���-������ �� ������

en: The prerequisites of `%s' are being made.
he: .����� `%s' �� ���� ������

en: Giving up on target file `%s'.
he: .`%s' ���� ���� ���� ����� �����

en: Target `%s' not remade because of errors.
he: .������ ��� ���� ����� �� `%s' ����

en: Prerequisite `%s' of target `%s' does not exist.
he: .���� ����� `%s' ����� ����� `%s' ����

en: Prerequisite `%s' is newer than target `%s'.
he: .`%s' ���� ������ ���� `%s' ����

en: Prerequisite `%s' is older than target `%s'.
he: .`%s' ���� ������ ���� `%s' ����

en: Target `%s' is double-colon and has no prerequisites.
he: .��� ������ ���� ������ ��������� �� ���� `%s' ����

en: No commands for `%s' and no prerequisites actually changed.
he: .����� ������ �� ��� ����� ��� `%s' ���� ������ ���

en: No need to remake target `%s'
he: `%s' ���� ���� ����� ���� ���

en: ; using VPATH name `%s'
he:  (`%s' :VPATH ���� ��)

en: Must remake target `%s'.
he: .`%s' ���� ���� ����� ����

en:   Ignoring VPATH name `%s'.
he:   .`%s' VPATH ��� �����

en: Commands of `%s' are being run.
he: .`%s' ���� ������ ����

en: Failed to remake target file `%s'.
he: .���� `%s' ����� ����� ����

en: Successfully remade target file `%s'.
he: .`%s' ���� ������ �����

en: Target file `%s' needs remade under -q.
he: .-q �� ������� ���� `%s' ���� ����

en: .LIBPATTERNS element `%s' is not a pattern
he: ����� ���� .LIBPATTERNS �� `%s' �����

en: Customs won't export: %s
he: %s ����� ���� Customs

en: warning: undefined variable `%.*s'
he: `%.*s' �����-���� ����� :������

en: sys$search failed with %d
he: %d �� ���� sys$search

en: Warning: Empty redirection
he: ���� ������ :������

en: internal error: `%s' command_state
he: command_state `%s' :������ ���� ����

en: -warning, CTRL-Y will leave sub-process(es) around.
he: .������ ��-������ ������ ���� CTRL-Y :������

en: -warning, you may have to re-enable CTRL-Y handling from DCL.
he: .DCL-� CTRL-Y-� ����� ������� ���� ����� ���� :������

en: Unknown builtin command '%s'
he: ����� ���� '%s'������ �����

en: Error, empty command
he: ���� ����� :����

en: Redirected input from %s
he: %s-� ��� ������

en: Redirected error to %s
he: %s-� ������ ������

en: Redirected output to %s
he: %s-� ��� ������

en: Executing %s instead
he: %s ���� ��� �����

en: Error spawning, %d
he: %d :��-����� ������ ����
